Dietetyka

Dietetyka

Słysząc słowo dieta myślimy odchudzanie i ograniczenia w menu… tymczasem dieta to po prostu sposób odżywiania.

Co tak naprawdę znaczy zdrowa dieta?

Cóż… krajobraz proponowanych sposobów odżywiania oraz zaleceń dietetycznych, dyktowanych raczej modą niż logiką, bywa skomplikowany i często sprzeczny z aktualną wiedzą, co rodzi niepotrzebne frustracje związane z jedzeniem.

Wszystkie funkcje organizmów żywych, jak i one same, składają się z substancji odżywczych i tylko dzięki nim są w stanie działać. Wiadomo, ze im lepszej jakości produktów dostarczymy organizmowi, tym dłużej będzie cieszył się sprawnością ciała i umysłu.

Pożywienie, które przyjmujemy, może być dla nas najważniejszym źródłem niezbędnych substancji odżywczych, ale też głównym źródłem toksyn zatruwających powoli nasz organizm. Pożywienie zawiera też informacje, które wpływają na ekspresję naszych genów, jest więc nieocenionym narzędziem, dzięki któremu możemy zapobiegać wielu chorobom lub też przyspieszać ich ujawnienie się.

Każda osoba wykazuje biochemiczny indywidualizm wynikający z jej zaplecza genetycznego i posiadanego mikrobiomu. Znaczy to, że każdy z nas inaczej przetwarza i przyswaja substancje odżywcze. Dlatego właśnie to, co dla jednej osoby będzie lekarstwem, dla drugiej może okazać się trucizną.

W moim gabinecie oferuję pomoc w ustaleniu podstaw optymalnego odżywiania zarówno profilaktycznie, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem, sprawnością i młodym wyglądem, jak i leczniczo, zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych, tzw. cywilizacyjnych.