Blog

Zanieczyszczenie organizmu przyczyną chorób
Zanieczyszczenie organizmu przyczyną chorób

Toksyny – zanieczyszczenie organizmu jako główna przyczyna chorób przewlekłych.

Organizmy żywe to układy termodynamicznie otwarte, które wymieniają energię i inne substancje z otoczeniem zewnętrznym. Homeostaza, czyli zdolność organizmów żywych do utrzymania stabilnych warunków wewnętrznych poprzez kompensację zmian w środowisku zewnętrznym za pomocą procesów metabolicznych, umożliwia im przeżycie w tych warunkach ciągłej wymiany. Aby utrzymać homeostazę niezbędna jest bezustanna kontrola zmieniających się warunków i natychmiastowa reakcja w razie takiej potrzeby, czyli konieczny jest sprawnie działający układ regulacyjny nazywany systemem autoregulacji organizmu. Aby ten system autoregulacyjny funkcjonował poprawnie, drogi przepływu informacji w organizmie powinny być niezakłócone.
Kiedy organizm jest nadmiernie zanieczyszczony dochodzi do przeciążenia układów drenujących (układ limfatyczny, nerki, wątroba, płuca, jelita i skóra), co prowadzi do zablokowania macierzy zewnątrzkomórkowej z powodu akumulacji w niej toksyn. Nagromadzone toksyny powodują wystąpienie stanu zapalnego co dodatkowo pogarsza problem.
Znaczne nagromadzenie toksyn w macierzy zewnątrzkomórkowej prowadzi do zakłócenia procesów autoregulacyjnych organizmu. Przyczyny mogą być różne: toksyny z przebytych infekcji, zanieczyszczenia środowiskowe, przewlekły stres, nieodpowiednia dieta, itp. Im więcej zakłóceń w systemie regulacyjnym organizmu, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów choroby w najsłabszym układzie.
W jaki sposób zanieczyszczamy nasz organizm?

We współczesnym świecie żyjemy otoczeni ze wszech stron substancjami toksycznymi, duże znaczenie jednak mają nasze zwyczaje i nawyki przyczyniające się do nagromadzenia toksyn w naszych organizmach:
– powietrze, którym oddychamy: miasta, ale też budynki, w których przebywamy
– woda, którą pijemy: woda z rurociągów zawiera metale ciężkie, trichloroeten, chlor, itd.
– żywność: pestycydy, herbicydy, GMO, tłuszcze trans, dodatki chemiczne jak konserwanty, emulgatory, barwniki, spulchniacze, aromaty, etc.; napromienianie, sposób odżywiania nasilający zakwaszenie organizmu lub/i stan zapalny
– miejsce gdzie mieszkamy: geopatie, elektrosmog, gaz radon, linie wysokiego napięcia, współżycie z sąsiadami (!)
– jak żyjemy: higiena, toksyczne nawyki (papierosy, alkohol)
– toksyny wewnętrzne – tworzone przez nasze organizmy:
* procesy metaboliczne związane z utlenianiem (czyli produkcją wolnych rodników), które prowadzą do          degeneracji komórek i starzenia
* przewlekłe infekcje – obciążają macierz zewnątrzkomórkową i układ immunologiczny
* nieenzymatyczna glikacja – zaawansowane produkty glikacji (AGE) przyczyniają się do degeneracji białek i    przyspieszonego starzenia
* dysbioza jelitowa – przyczynia się do zwiększenia przepuszczalności jelit, zarazem nadmierny rozrost bakterii,  zwłaszcza patologicznych, jest ważnym źródłem toksyn (metabolity bakteryjne)
* psychotoksyny powstające w organizmie wskutek przewlekłego stresu, siedzącego trybu życia i    niewystarczającej ilości regenerującego snu
– leki:
* szczepionki: zawierają w składzie liczne toksyny jak rtęć, glin, formaldehyd i fenol, obok innych substancji          szkodliwych
* antybiotyki
* hormony syntetyczne
* przeciwzapalne
* przeciwdepresyjne, uspokajające, przeciwpsychotyczne
* inne
– toksyny środowiskowe:
* metale ciężkie:
< wiążą się z białkami organizmu zmieniając ich strukturę trzeciorzędową, co sprzyja rozpoznawaniu ich    przez układ immunologiczny jako obce i przyczynia się do rozwoju chorób autoimmunologicznych
< zanieczyszczają organizm gromadząc się w tkankach, szczególnie w ośrodkowym układzie nerwowym
< powodują przepływy prądu wewnątrz jamy ustnej pomiędzy różnymi metalami
< sprzyjają reakcjom alergicznym
< mogą powodować uogólnioną reakcję zapalną
* dodatki do żywności: np. aspartam czy glutaminian sodu
* pestycydy i herbicydy: niektóre z nich są rakotwórcze i/lub zaburzają czynność hormonalną
* dezodoranty i środki upiększające: zawierają liczne substancje szkodliwe dla zdrowia jak glin, parabeny, tytan,  SLS, itd….poza tym antyperspiranty, blokując pocenie się, utrudniają prawidłowy drenaż limfatyczny okolicy piersi
* farby, lakiery, bejce, itp.
* gaz radon: gaz radioaktywny obecny na niektórych obszarach, zwłaszcza granitowych; mieszkanie w domu  usytuowanym w takim miejscu jest szkodliwe dla zdrowia
* geopatie: ziemia emituje promieniowanie elektromagnetyczne, które jest bardziej intensywne w niektórych  miejscach w związku z obecnością np. cieków wodnych; należy unikać dłuższego przebywania w takich miejscach (  łózko, miejsce pracy…)
* elektrosmog: kable elektryczne, telefony komórkowe, TV, komputery – te i inne urządzenia emitują fale      elektromagnetyczne, które osłabiają nasze organizmy
* plastikowe opakowania: uwalniają (zwłaszcza pod wpływem wysokiej temperatury lub kwaśnej zawartości)      różne związki, jak np. bisfenol A, który imitując estrogen zaburza czynności hormonalne w naszych organizmach  (np. nadmiernie przyspieszając rozwój płciowy dziewczynek czy sprzyjając powstawaniu nowotworów  hormonozależnych).

Skutki zanieczyszczenia organizmu

Zanieczyszczenie organizmu przyczynia się do rozwoju różnych chorób: z jednej strony nagromadzenie toksyn sprzyjając uszkodzeniu komórek przyspiesza starzenie i rozwój wszelkich chorób degeneracyjnych; z drugiej strony toksyny osłabiają układ odpornościowy ułatwiając choroby infekcyjne i autoimmunologiczne.
Zanieczyszczenie macierzy zewnątrzkomórkowej pociąga za sobą upośledzenie przepływu informacji, co może powodować, że osoba z dużą ilością nagromadzonych toksyn nie odpowiada prawidłowo na bodźce. To oznacza, że możemy spotkać się ze zmniejszoną odpowiedzią na terapie: terapię neuralną, akupunkturę, homeopatię, itp…… lub nawet z brakiem odpowiedzi. Po oczyszczeniu organizmu i powtórzeniu terapii spotykamy się z prawidłową odpowiedzią.
Inną konsekwencją zanieczyszczenia organizmu są bardzo intensywne reakcje na skutek terapii bodźcowej, zwane kryzysami ozdrowieńczymi. Takie kryzysy ozdrowieńcze są dobrym sposobem zdrowienia, jednak jeżeli drenaż toksyn jest upośledzony, skutki mogą być poważne.

Jak oczyszczać organizm z toksyn

Prawidłowy proces detoksykacji składa się z następujących kroków:
– eliminacja przyczyn intoksykacji i stanów zapalnych
– usprawnienie systemów drenujących
– ułatwienie usuwania toksyn z organizmu
– modulacja odpowiedzi immunologicznej i przywrócenie integralności macierzy zewnątrzkomórkowej
– ułatwienie naprawy tkanek, narządów i metabolizmu komórkowego

Jak zawsze w medycynie najważniejszy jest prawidłowo zebrany wywiad, czyli historia kliniczna oraz badanie fizykalne, które pozwolą nam stwierdzić m.in.:
– strefy podrażnień
– stany zapalne
– nieprawidłowości postawy
– nagromadzenie toksyn
– nawyki toksyczne
– przyjmowane leki i suplementy
– prąd w jamie ustnej (blokuje meridiany)
– stres, zaburzenia emocjonalne
– dieta i toksyny żywieniowe
– nietolerancje i nadwrażliwości pokarmowe
– niedobory witamin, minerałów, itd.

Prawidłowo zebrana kliniczna historia życia i badanie pozwalają nam ustalić czynniki, które powinniśmy wyeliminować i/lub poprawić.

Proces detoksykacji powinniśmy rozpocząć od eliminacji:
– stref podrażnień za pomocą np. terapii neuralnej
– metali ciężkich zarówno z diety jak i z jamy ustnej
– nietolerancji / nadwrażliwości pokarmowych za pomocą testów krwi
– toksycznych nawyków i stosowania leków zawsze, gdy jest to możliwe
– geopatii – jedynym sposobem jest zmiana miejsca
– elektrosmogu – zminimalizować promieniowanie, które można kontrolować i używać ekrany pochłaniające promieniowanie.

Po wyeliminowaniu czynników przyczyniających się do występowania chorób, należy poprawić działanie układów drenujących aby sprawnie wydalały nagromadzone toksyny, odpowiedź immunologiczną i w końcu stan tkanek i narządów, które zostały uszkodzone.
Szczególnie należy się skupić na stanie jelit, gdyż są one często źródłem zanieczyszczenia organizmu i poza tym powiązane są z licznymi narządami, których funkcjonowanie nie ulegnie poprawie bez polepszenia stanu jelit. Do zadań jelit należy nie tylko trawienie i wchłanianie składników odżywczych, pełnią one także funkcje endokrynne i nerwowe (wydzielają neuroprzekaźniki i hormony) oraz funkcje obronne (filtr i bariera dla patogenów i toksyn ze świata zewnętrznego) dzięki doskonałej współpracy 3 ważnych struktur: błony śluzowej, flory jelitowej i tkanki limfatycznej błony śluzowej (MALT).